Twój koszyk jest pusty.

NORIAKI
DROBNOUSTROJE

→ 19.06.2020. Start 19:00
← Do 08.07.2020.
Tej osoby chyba nie musimy wam przedstawiać. Przez wielu nazwany Poznańskim Panem Peryskopem. W naszej zacnej galerii zaprezentuje swoje najnowsze prace, które przygotowywał podczas kwarantanny w zaciszu swojej pracowni. Dla Poznańskich fanów jest to wydarzenie, którego nie można przegapić.
.
Noriaki + kwarantanna = „Drobnoustroje“
Pozornie chodzi tu ledwie o punkt widzenia, o skalę, czy też dystans, z którego patrzymy. Drobnoustrojem nazywamy organizmy widoczne dopiero pod mikroskopem. Bakterie, archeony, pierwotniaki i grzyby mikroskopijne. Dawniej do tej grupy zaliczano także wirusy, które są przypadkiem granicznym i dziś klasyfikuje się je poza grupą organizmów żywych. Tym niemniej, są drobne, mają pewien ustrój, a nawet wpływ na ustrój. Mogą, na przykład, przesunąć wybory, nie licząc się z konstytucją. Mogą też nas rozchorować, zmieniając tym samym nasz indywidualny ustrój. Ot, drobna zmiana.
.
Noriaki “Drobnoustrojami” daje nam gwarancję autentyczności. Nie przynosi nam zaledwie “malarstwa na temat”. Tak by było, gdyby Noriaki machnął koronawirusa w paru wariantach, po czym opuścił studio i ogłosił, że “oto, tutaj – efekt kwarantanny!”. Nie, tutaj mamy do czynienia ze zmianą jakościową. Pojawiła się nagle nowa materia dla jego malarstwa, nowe możliwości. Widać to na poziomie faktury – gdzie nagle zrobiło się grudkowato i chropowato, analogowo i jakby lo-fi. Ale też, jako seria, “Drobnoustroje” każą nam zauważyć pewną komplikację rzeczywistości. Niepokorny nadmiar. Bo skupienie... izolacja... i, podążając za zbliżeniem, spodziewaliśmy się korony. Jaką tylko Noriaki potrafiłby ukazać. A Noriaki zanurkował, zniknął... po czym wynurzył się, wołając: “Są różne!” Zbliżenie jest powiększeniem
Patronat medialny wystawy - Freshmag