Twój koszyk jest pusty.

Grzegorz Myćka

Grzegorz Myćka Urodzony w 1989 roku, doktorant na Wydziale Grafiki i Komunikacji Wizualnej na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Zajmuje się grafiką warsztatową i projektową, ilustracją oraz krótkimi formami animowanymi.
Laureat międzynarodowych i krajowych konkursów z zakresu plakatu, ilustracji i filmu animowanego m.in. Złoty Medal na Międzynarodowej Wystawie „Satyrykon” w Legnicy, Brązowy Medal na Międzynarodowym Triennale Plakatu w Toyamie w Japonii, Nagroda Specjalna na Międzynarodowym Triennale Plakatu w Trnavie na Słowacji. Uczestnik wielu międzynarodowych wystaw. Laureat Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2012 roku.
Członek kolektywu ilustratorów z Poznania ILU NAS JEST.

 

Czarny tusz, gruby pędzel, szklanka z brudną wodą, arkusz papieru ksero czy pognieciony szkicownik. Tylko tyle, albo aż tyle potrzebuje Grzegorz Myćka do tworzenia swoich rysunkowych wariacji na temat otaczającej go rzeczywistości. Ilustracje te przepełnione specyficznym, abstrakcyjnym humorem, poczuciem ironii, zdawkowym stosowaniem koloru i wręcz ascetycznie surową formą budują niecodzienną wizję świata, w którym obraca się ich autor. Świata, w którym wiecznie zabiegany trzydziestolatek goniący za nawarstwiającymi się terminami, łączący obowiązki wykładowcy na dwóch uczelniach z pracą instruktora w centrum kultury, zadaniami projektanta graficznego i ilustratora z rolą muzyka i opiekuna rocznego szczeniaka stara się ogarnąć i nie stracić zupełnie głowy.
Mike Urbaniak na łamach poznańskiej Gazety Wyborczej pisał o pracach Myćki, że nie mogą zdobyć masowego zachwytu w czasach pleniącego się jak perz wtórnego analfabetyzmu – ze względu na swoistą złośliwość, dystans do rzeczywistości, nieoczywisty dowcip i wyobraźnię, trochę przypominającą myślenie wywodzące się z tzw. Polskiej Szkoły Plakatu. Jego ilustracje wymagają bowiem od widza specyficznego podejścia w odbiorze. Odnoszą się zarówno do aktualnych wydarzeń z życia społeczno-politycznego w Polsce, jak i do zwykłej codzienności, przez którą zauważalna jest refleksja nad bardziej uniwersalnymi zagadnieniami, takimi jak trudne relacje międzyludzkie czy szeroko rozumiane prawa człowieka. Myćka nie określa siebie jednak jako komentatora rzeczywistości. Uważa się raczej za jej obserwatora.

grzegorzmycka.pl